درد ساق پا

درد ساق پا
0
(0)

مهمترین علت درد ساق پا

همه ما حداقل یک بار درد ساق پا را تجربه کرده‌ ایم و معمولاً در پی فعالیت‌ های نادرست یا پیوسته اتفاق می‌ افتد، درد ساق پا همیشه نشانه‌ ای از بیماری یا اختلال در بدن نیست اما اغلب افراد بعد از راه رفتن‌ های مکرر و حتی دویدن ممکن است درد ساق پا را تجربه کنند که می‌ تواند بعد از بروز درد محدودیت‌ هایی را برای حرکت بدن به وجود آورد.

اما مهم است بدانید که اگر افراد به طور مکرر و برای چندین روز فعالیت ورزشی انجام دهند و مسافت‌ های طولانی را به خصوص در شیب زیاد دوندگی کنند احتمال آسیب دیدگی عضلات ساق پا وجود دارد که معمولاً با درد زیاد همراه است.

ورزشکاران موظفند برای انجام هرگونه فعالیت ورزشی از کفش مناسب استفاده کنند، اگر با کفش نامناسب فعالیت ورزشی انجام دهند یا مسیرهای طولانی را پیاده‌ روی کنند احتمالاً خیلی زود به درد ساق پا مبتلا خواهند شد.

اما علت دیگر درد در این محدوده از بدن داشتن کف پای صاف است، البته قوس‌ های غیرطبیعی که در این محدوده اتفاق می‌ افتد نهایتاً به درد در ساق پا ختم شده و علاوه بر استخوان درشت نی می‌ تواند با فشار مضاعف به عضلات دوقلو شرایط را برای افراد سخت‌ تر کند.

اگر بخواهیم علت درد پا را کمی تخصصی‌ تر بررسی کنیم می‌ توان به شکستگی استرس اشاره کرد، شکستگی استرس یک ترک بسیار کوچکی است که در اثر فشار یا کار کشیدن زیاد از دو استخوان درشت نی اتفاق می‌ افتد، این دردها حتی با استراحت بهبود پیدا نمی‌ کنند و مهم است که با انجام ام آر آی و سی تی اسکن وضعیت شکستگی مشخص شود و درمان‌ های فشرده‌ تری انجام پذیرد.

اما علت دیگر درد ساق پا ممکن است مربوط به تاندوم‌ ها باشد، تاندون‌ ها نقش بسیار مهمی در بدن ایفا می‌ کنند و مسئولیت اتصال عضلات به استخوان‌ ها را بر عهده دارند، اما زمانی که التهابی در تاندوم‌ ها اتفاق می‌ افتد ساق پا دردناک شده و ممکن است حتی تاندوم‌ ها دچار پارگی موضعی شوند  چنین اختلالاتی به واسطه عکسبرداری از تاندون‌ ها بررسی شده و تشخیص دقیقی اعمال می‌ گردد.

بیشتر بخوانید!  تعویض مفصل شانه

علائم و نشانه‌های درد ساق پا

علائم و نشانه‌های درد ساق پا
علائم و نشانه‌های درد ساق پا

دردی که در ساق پا اتفاق می‌ افتد عموماً دردهای شدیدی هستند که ممکن است حرکت بدن را مختل کنند، این دردها زمانی غیرطبیعی هستند که به صورت تیز و خنجری باشند یا کند و ضربان‌ دار اتفاق بیفتد، این نوع درد نیاز به بررسی دارد و در صورت ادامه داشتن نباید نسبت به آنها بی تفاوت باشید.

درد غیر طبیعی ساق پا نه تنها بعد از فعالیت‌ های ورزشی بلکه قبل از آن نیز اتفاق می‌ افتد به نوعی می‌ توان گفت که این دردها مزمن هستند و با لمس ناحیه آسیب دیده تشدید میشوند.

تجربه چنین دردی در ساق پا نیاز به بررسی و رسیدگی دارد مهم است که تحت معاینه قرار گرفته و متخصصان برتر با استفاده از روش‌ های تشخیصی نوین می‌ توانند علت درد را به طور دقیق مشخص کنند.

درمان درد ساق پا

دردی که در ساق پا اتفاق می‌ افتد حرکت را برای فرد سخت می‌ کند، به مرور زمان و در صورت عدم رسیدگی درد تشدید شده و ممکن است عملکرد عضلات و سیستم اسکلتی به طور کامل مختل شود.

اگر با چنین مسئله‌ ای مواجه هستید حتماً برای کنترل عارضه پیش آمده با پزشک مربوطه صحبت کنید، همچنین بهتر است که در صورت نیاز اگر پزشک داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب را برایتان تجویز می‌ کند در زمان بندی مناسب دوز مشخص را مصرف کرده و داروهای ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن از جمله داروهایی هستند که برای تسکین درد و ورم مناسب می‌ باشند.

روش دیگر برای کمتر کردن درد ساق پا این است که هر روز می‌ توانید به صورت ساعتی و به مدت ۲۰ دقیقه از کمپرس یخ استفاده کنید، نباید به هیچ عنوان یخ را مستقیماً بر روی پوست قرار دهید و با یک لایه محافظ می‌ توانید بر‌ روی بخش آسیب دیده قرار داده و تاثیر مثبت آن را مشاهده خواهید کرد.

در مواردی متخصصان ساق بند طبی را گزینه مناسب دانسته و با این روش می‌ توانند از ورم بیشتر پا جلوگیری کنند، اگر آسیب دیدگی مربوط به عضلات و تاندوم‌ ها باشد پزشک تمرینات مناسب برای افزایش انعطاف پذیری را مناسب دانسته و با کشش عضلات پا می‌ توانند در ساق پا احساس بهتری ایجاد کنند و البته به تقویت بخش‌ های آسیب دیده کمک می‌ کند.

بیشتر بخوانید!  آناتومی لگن

در کنار تمامی روش‌ های گفته شده استفاده از کفش مناسب با زیرسازی طبی و استاندارد به کاهش درد ساق پا کمک کرده و به مرور زمان چنین اختلالاتی را تجربه نخواهید کرد.

اگر افراد با صافی کف پا مواجه باشند به طور مکرر درد ساق پا را تجربه خواهند کرد، ارتز یک روش مناسب برای رفع این اختلال است شما می‌ توانید با قرار دادن ارتز در کفش با صحیح راه رفتن و قرار گرفتن پا در حالت نرمال از بروز درد و اختلالات مربوط به ساق پا جلوگیری کنید.

روش دیگر برای بهبود درد ساق پا این است که هنگام راه رفتن یا دویدن از نوار درمانی کشی یا کینزیوتیپ استفاده کنید، با این کار می‌ توانید فشار وارده بر ساق پا را کاهش داده و جریان خون و گرما را افزایش دهید و به نوعی محافظ برای عضلات خواهد بود.

اما روش تخصصی دیگر برای به حرکت درآوردن بخش‌ های آسیب دیده اولتراسوند و تحریک الکتریکی است، با این کار جریان خون به بخش‌ های مختلف پا افزایش پیدا کرده و گردش بهتر خون باعث شل شدن عضلات میشود و از آنجایی که بخش‌ های مختلف به درستی عمل می‌ کنند این درد رفع خواهد شد.

برای تحریک الکتریکی عضله از پالس‌ های نور استفاده میشود که می‌ تواند عضلات ساق پا را شل کند، به همین دلیل است که درد در این محدوده تسکین پیدا کرده و افراد می‌ توانند بعد از آسیب دیدگی ساق پا حتی بر اثر تمرینات استقامتی از این روش استفاده کنند.

اما اگر در مواردی درد ساق پا با سایر موارد گفته شده درمان نشد متخصصان از جراحی استفاده می‌ کنند تا بتوانند هر چه سریع‌ تر محدوده آسیب دیده را ترمیم کنند، به طور کلی این پزشکان هستند که در این مورد تصمیم گیری خواهند کرد و مهم است که با تجویز و تشخیص پزشک بهترین روش درمانی را انجام دهید تا مبادا چنین اختلالی هر چند کوچک با آسیب‌ های بزرگ و محدودیت‌ های حرکتی وسیع تبدیل شود.

بیشتر بخوانید!  تعویض مفصل مچ پا

پیشگیری از درد ساق پا

پیشگیری از درد ساق پا
پیشگیری از درد ساق پا

با این حال مهم است که همه افراد از سنین جوانی مراقبت‌ هایی که پزشکان توصیه می‌ کنند را انجام داده تا در سنین بالاتر با درد بدن مواجه نشوند، اما درد ساق پا از آن دسته اختلالاتی است که ممکن است حتی برای افراد جوان‌ تر نیز رخ دهد، اما با چند راهکار ساده می‌ توانید از این اختلال پیشگیری کرده و همواره از سلامت و عملکرد طبیعی بخش‌ های مختلف بدن بهره‌ مند خواهید شد.

فراموش نکنید که با هر سن و سالی باید از کفش مناسب استفاده کنید، اگر در طی روز فعالیت زیادی دارید و مسیرهای طولانی را پیاده‌ روی می‌ کنید حتماً از کفش‌ های استاندارد با قالب مناسب استفاده کنید زیرا اگر نسبت به این مسئله بی‌ توجه باشید در دراز مدت درد ساق پا اتفاق افتاده و به یک درد همیشگی تبدیل میشود.

حتی اگر درصد خفیفی کف پای صاف دارید استفاده از کفش‌ های مناسب برایتان ضروری است زیرا این مسئله نباید به هیچ عنوان بی‌ اهمیت جلوه داده شود و باید از کفش‌ هایی استفاده کنید که کفی مناسب و ضربه گیر داشته باشد.

از راه رفتن‌ های طولانی مدت در سطوح ناهموار یا دامنه‌ های پرشیب خودداری کنید قطعاً این کار در دراز مدت آثار مخربی نه تنها به عضلات بلکه به استخوان‌ ها، مفاصل و تاندوم‌ ها وارد می‌ کند، اگر فعالیت‌ های ورزشی خاصی را انجام می‌ دهید که نیاز است به طور مداوم از پا استفاده کنید بهتر است که از تجهیزات مناسب نیز استفاده کرده تا فشارهای وارد بر ناحیه پا را تا حد ممکن کاهش دهید.

به خاطر داشته باشید که هنگام ورزش کردن گرم کردن بدن مسئله مهمی است که اغلب افراد نسبت به آن بی‌ توجه هستند با این کار می‌ توانید از دردهای بعد از ورزش جلوگیری کرده و در طولانی مدت هرگز چنین اختلالاتی باعث آزار و محدودیت نخواهد شد.

آیا این مطلب برای شما کاربردی بود؟

برای رأی دهی روی ستاره‌ها کلیک کنید.

میانگین رضایت کاربران: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

هیچ رأی ثبت نشده... اولین نفر باشید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما