تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

مقالات اخیر

5
(1)

جراحی تعویض مفصل زانو  چیست و چه مزایایی دارد؟

مفصل زانو یکی از پیچیده‌ترین و حساس‌ترین مفاصل در بدن است که در اثر عارضه‌هایی نظیر آرتروز ممکن است آسیب ببیند و تخریب مفصل زانو را به همراه داشته باشد. در چنین شرایطی نیاز است تا عمل تعویض مفصل زانو  صورت گیرد تا از صدمات احتمالی جلوگیری شود. جراحی تعویض مفصل زانو عملی موثر برای بازتوانی و بهبود عملکرد این مفصل در بدن می‌باشد که در صورت تایید پزشک متخصص ارتوپد، انجام پذیر خواهد بود.

در ادامه بیشتر به عمل تعویض مفصل زانو و مزایای آن می‌پردازیم تا در صورت نیاز به جراحی، به مطب دکتر مهدی درزی مراجعه کنید و اقدامات لازم برای عمل را در پیش بگیرید.

چه زمان به جراحی تعویض مفصل نیاز داریم؟

چه زمان به جراحی تعویض مفصل نیاز داریم؟
چه زمان به جراحی تعویض مفصل نیاز داریم؟

جراحی تعویض مفصل زانو معمولا زمانی ضروری خواهد بود که مفصل زانو ساییده شده و یا آسیب دیده باشد، به طوری که تحرک روزمره شما به طرز محسوسی کاهش پیدا کرده و راه رفتن و استراحت کردن شما با درد بسیار زیادی همراه باشد.

شایع‌ترین علت تعویض مفصل زانو در جوانان و افراد مسن، بیماری آرتروز زانو بوده که به سلامت این عضو از بدن آسیب شدیدی وارد می‌کند. از دیگر عللی که زمینه‌ای قطعی برای عمل جراحی تعویض مفصل زانو به شمار می‌روند، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • نقرس
 • هموفیلی
 • روماتسیم مفصلی
 • آسیب دیدگی مفصل زانو در اثر آرتروز
 • تغییر شکل زانو همراه با درد و از بین رفتن غضروف
 • مرگ استخوان در مفصل به علت مشکلات خون رسانی (نکروز مفصلی)

برای درمان آرتروز زانو و تعویض مفصل زانو با ما تماس بگیرید.

تعویض مفصل زانو به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

تعویض مفصل زانو جراحی حساسی به شمار می‌رود که معمولا تنها زمانی انجام آن توصیه می‌شود ،که سایر روش‌های درمانی مانند فیزیوتراپی یا تزریق ژل و پی آر پی پاسخگو نبوده باشد و وضعیت درد و ناراحتی مفصل زانو رو به بهبودی نرود.

افرادی که کاندید مناسب برای تعویض مفصل زانو به شمار می‌روند، عبارتند از:

 • افرادی که درد شدید در زانو دارند و با کاهش کیفیت زندگی رو به رو هستند.
 • افرادی که به دلیل عدم تحرک دچار مشکل در فعالیت‌های روزمره خود شده‌اند.
 • افرادی که درد شدید، تورم و عدم توانایی در حرکت دادن مفصل زانوی خود تجربه می‌کنند.
بیشتر بخوانید!  شکستگی زانو

به طور کلی می‌توان گفت که تمامی افرادی که در زندگی روزمره درد زیادی در ناحیه زانو احساس می‌کنند و یا با مشکل در حرکت رو به رو هستند و درمان‌های متفرقه تغییری در میزان درد ایجاد نکرده باشد، کاندیدی برای عمل تعویض مفصل به شمار می‌رود.

انواع جراحی تعویض مفصل زانو

برای عمل جا به جا کردن و نو سازی مفصل زانو دو راه وجود دارد.

جراحی تعویض مفصل زانو یک روش جراحی است که در صورت خرابی شدید مفصل زانو عدم بهبود با روشهای غیرجراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه، برخی از انواع جراحیعویض مفصل زانو را بررسی می‌کنیم:

 1. تعویض مفصل کامل (Total Knee Replacement): در این روش، سطح های سفیده مفصل زانو با پروتزهای فلزی و پلاستیکی جایگزین می‌شوند. این جراحی معمولاً برای بیمارانی که دچار آرتروز زانو هستند و تمامی سطوح مفصل زانو آسیب دیده‌اند، انجام می‌شود.
 2. تعویض نیمه مفصل (Partial Knee Replacement): در این روش، فقط بخشی از مفصل زانوه آسیب دیده است، جایگزین می‌شود. این روش برای بیمارانی که فقط یک بخش از مفصلانو آسیبیده است و سایر بخش‌ها سالم هستند، مناسب است.

3.تعویض مفصل دوگانه (Bilateral Knee Replacement): در این روش، هر دو زانو به صورت همزمان جایگزین می‌شوند. این روش برای بیمارانی که هر دو                 زانویشان دچار آرتروز یا آسیب شده‌اند، استفاده می‌شود.

 1. تعویض مفصل با استفاده از روش‌های نوین: در چند سال اخیر، روش‌های جدیدی برای تعویض مفصل زانو توسعه یافته است، از جمله تکنیک‌های جراحی روباتیک و استفاده از پروتزهای سفید و سفت و مقاوم.

مهمترین مرحله پس از جراحی تعویض مفصل زانو، فیزیوتراپی و تمرینات توانبخشی است که به بیمار کمکی میکند عضلاتش قوی‌تر شوند.

تعویض کامل مفصل آسیب دیده زانو

تعویض مفصل آسیب دیده زانو زمانی به طور کامل انجام می‌شود که مفصل کاملا آسیب دیده باشد و برای بهبود عملکرد، نیاز به تعویض کامل مفصل آسیب دیده زانو وجود دارد.

تعویض بخشی از مفصل آسیب دیده زانو:

تعویض جزئی مفصل زانو برای مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تنها بخشی از مفصل آسیب دیده باشد و با برداشتن همان قسمت آسیب دیده، کیفیت زندگی بیمار به حالت قبل بازگشته و دوره نقاهت کوتاه‌تری نیز نسبت تعویض کامل مفصل دارد.

بیشتر بخوانید: آرتروز زانو چیست و چطور درمان می‌شود؟

روش‌های گوناگون عمل تعویض مفصل زانو در بزرگسالان و جوانان

انواع دیگری از جراح وجود دارد که جایگزینی برای تعویض مفصل زانو به شمار می‌روند، اما نتایج این روش‌های درمانی غالبا در دراز مدت مطلوب نیستند. انواع روش‌‎های گوناگون برای عمل تعویض مفصل زانو، شامل موارد زیر می‌باشند:

بیشتر بخوانید!  آرتروسکوپی زانو

برای تعیین نوبت آرتروسکوپی زانو با مطب دکتر مهدی درزی تماس بگیرید.

آمادگی پیش از جراحی تعویض مفصل زانو

آمادگی پیش از جراحی تعویض مفصل زانو
آمادگی پیش از جراحی تعویض مفصل زانو

قبل از عمل تعویض مفصل زانو ابتدا باید با یک پزشک ارتوپد پنجه طلا مشورت‌های لازم را انجام دهید. از سویی اگر بیماری زمینه‌ای دارید که ممکن است در طول جراحی خطر ساز باشد، بهتر است با پزشک مربوطه نیز مشورت‌های لازم را داشته باشید.

اقدامات و مراقبت‌های قبل از جراحی تعویض مفصل زانو عبارتند از:

 • انجام آزمایش‌های خون برای بررسی عفونت
 • انجام تحقیقات مورد نیاز از جرح ارتوپد مربوطه
 • بستری شدن در زمان مقرر و پیش از عمل در بیمارستان
 • فراهم کردن ابزار مورد استفاده برای بعد از عمل تعویض مفصل
 • مشاوره پیش از عمل با دکتر ارتوپد و پزشک سایر بیماری‌های زمینه‌ای

دکتر مهدی درزی بهترین انتخاب برای کسب مشاوره پیش از جراحی تعویض مفصل زانو! با ما تماس بگیرید!

روند جراحی تعویض مفصل زانو چگونه است؟

تعویض مفصل زانو عملی تقریبا طولانی مدت بوده و بین 1 الی 2 ساعت زمان برای این جراحی نیاز است. برای اجرای عمل جراحی تعویض مفصل زانو، پزشک ارتوپد اقدامات زیر را به عمل می‌رساند:

ابتدا بیهوشی عمومی و یا بیهوشی اسپاینال (کمری) توسط پزشک بیهوشی انجام می‌شود. سپس با استریل کردن محل جراحی، به کمک تیغ جراحی برشی روی زانو ایجاد خواهد شد. در نهایت عمل تعویض مفصل زانو آغاز شده و پزشک متخصص ارتوپد به برداشتن مفصل و بافت آسیب دیده می‌پردازد. سپس مفصل‌های مصنوعی از جنس پلاتین یا تیتانیوم برای جایگزینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مفاصل آسیب دیده با این مفاصل مصنوعی و توسط پزشک ماهر ارتوپد به کمک پین و مهره‌هایی از جنس همان مفاصل، جایگزین خواهند شد.

اقدامات پس از جراحی تعویض مفصل زانو

هر نوع عمل جراحی که با بیهوشی همراه باشد عوارض خاص خود را خواهد داشت. در نتیجه لازم است تا دقت و حساسیت بیشتری را بعد از عمل جراحی به خرج دهید تا از عوارض ناشی از عمل جراحی در امان باشید.

توصیه‌های پزشکان ارتوپد بر این است که:

 • از زخم‌های عمل جراحی مراقبت کنید و مراقب باشید که زخم‌ها خیس نشوند.
 • برای افزایش میزان گردش خون در بدن ورزش‌های مخصوص ران، ساق و مچ پا را انجام دهید.
 • رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید تا شاهد بهبود زخم و تقویت عضلات زانوی خود باشید.
 • فیزیوتراپی به تعداد جلساتی که توسط فیزیوتراپ و متخصص ارتوپد تجویز می‌شود را مرتبا انجام دهید.
 • داروهای مسکن تکسین دهنده درد و کاهنده التهابات ناشی از عمل جراحی تعویض مفصل زانو را که پزشک تجویز کرده را در زمان مقرر مصرف کنید.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون بعد از عمل تعویض مفصل زانو برای جلوگیری از ایجاد لخته، در زمان مقرر الزامی می‌باشد.

خطرات جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو عملی رایج است که به طور عمده و با توجه به میزان مهارت پزشک متخصص ارتوپد، عارضه و خطر خاصی ندارند. اما مانند هر عمل جراحی دیگری، خطرات و مزایایی وجود دارد که ممکن است بعد از تعویض مفصل زانو تجربه کنید از جمله:

 • عفونت زخم
 • ترومبوز ورید عمقی
 • عفونت ناشی در زخم بعد از عمل
 • احساس سفتی و خشکی در مفصل
 • خونریزی غیر منتظره در مفصل زانو
 • آسیب رباط، شریان‌ها یا اعصاب اطراف مفصل
بیشتر بخوانید!  شکستگی استخوان کودک

جراحی تعویض مفص زانوی بی‌خطر با دکتر مهدی درزی | همین حالا با ما تماس بگیرید.

هزینه عمل تعویض مفصل زانو چقدر است؟

هزینه عمل تعویض مفصل زانو چقدر است؟
هزینه عمل تعویض مفصل زانو چقدر است؟

هزینه‌هایی که برای عمل جراحی تعویض مفصل زانو در نظر گرفته می‌شوند به عوامل متعددی بستگی دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • هزینه بستری شدن در بیمارستان
 • مهارت، تجربه و سرعت پزشک ارتوپد در جراحی
 • قیمت ابزارها و تجهیزات مورد استفاده در طول عمل
 • دستمزد و هزینه‌های پرداختی جراح و دستیاران در عمل تعویض مفصل زانو

هزینه تعویض مفصل زانو برای هر پزشک متفاوت بوده و برای تعیین آن نیاز است تا با دکتر خود مشورت‌های لازم را انجام دهید.
همچنین بخوانید: تعویض مفصل لگن + هزینه عمل، مزایا و معایب

مزایای جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

تعویض مفصل زانو درد و ناراحتی ناشی از آسیب‌‌هایی که در اثر ساییده شدن استخوان‌های زانو روی یکدیگر به وجود آمده را درمان خواهد کرد. از مزایا و فواید عمل تعویض مفصل زانو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رفع خشکی و سفتی عضلات زانو
 • تغییر شکل و نرمال شدن استخوان زانو
 • از ببن بردن درد در کشکک و مفصل زانو
 • بهبود کفیت زندگی و استقلال در فعالیت‌های روزمره مانند راه رفتن

بهترین سن برای جراحی تعویض مفصل زانو

طول عمر مفید مفاصل مصنوعی زانو که جایگزین استخوان کشکک و کاسه زانوی آسیب دیده می‌‎شود، معمولا 20 الی 25 سال است. بنابراین بهترین سن برای تعویض مفصل زانو قبل از 60 سال می‌باشد.

دوره نقاهت بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو چقدر است؟

بیمار بعد از عمل تعویض مفصل زانو 3 الی 5 روز، وابسته به وضعیت زخم بعد از جراحی در بیمارستان بستری خواهد شد. از طرفی دوره نقاهت بیمار بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو، به مدت 3 الی 6 هفته نیاز به استراحت دارد.

چه کسانی نباید تعویض مفصل زانو را انجام دهند؟

با اینکه تعویض مفصل زانو برای بسیاری از افراد مناسب بوده و ناراحتی آن‌ها را به سرعت از بین می‌برد، اما گزینه مناسبی برای تمام افراد نمی‌باشد. اگر در خون یا حتی زانوی خود عفونتی دارید و یا اگر به بیماری‌های حاد عروق قلبی مبتلا هستید، نباید جراحی تعویض مفصل زانو را انجام دهید.

تعویض مفصل زانو خود را به دکتر مهدی درزی بسپارید!

 

دکتر مهدی درزی یکی از توانمندترین پزشکان ارتوپد در غرب تهران هستند که پس از کسب تحصیلات دانشگاهی و اخذ مدرک تخصص جراحی ارتوپد، به مدت 6 سال در شهر دزفول استان خوزستان در خدمت درمان و جراحی مردم بودند.

بیش از 10 سال سابقه فعالیت حرفه‌ای ایشان در شهرهای دزفول و تهران و ویزیت بیش از 100 هزار بیمار در طی این سال‌ها، دکتر مهدی درزی را به پزشک معتمد ارتوپد بیماران ایشان تبدیل کرده است. همچنین سابقه درخشان بیش از 5 هزار عمل موفق دکتر درزی سبب تمایز او از سایر پزشکان متخصص ارتوپد در ایران شده است.

برای درمان اختلالات و جراحی‌هایی نظیر تعویض مفصل زانو، تعویض مفصل لگن، آرتروسکوپی زانو و تزریق ژل و پی آر پی در مطب دکتر مهدی درزی همین حالا با شماره‌های قرار داده شده در سایت تماس بگیرید.

مشاهده نشانی و شماره های تماس مطب

آیا این مطلب برای شما کاربردی بود؟

برای رأی دهی روی ستاره‌ها کلیک کنید.

میانگین رضایت کاربران: 5 / 5. تعداد رای ها: 1

هیچ رأی ثبت نشده... اولین نفر باشید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما