شکستگی آرنج

شکستگی آرنج

مقالات اخیر

3.8
(10)

یکی از شایع ترین شکستگی های استخوان مربوط به شکستگی آرنج می‌شود که می‌تواند در اثر زمین خوردن یا ضربه (مانند تصادف کردن یا آسیب های ورزشی) اتفاق بیوفتد. مفصل آرنج از سه استخوان بازو، رادیوس و اولنا تشکیل شده است و شکستگی هر یک از این استخوان ها می‌تواند به طور قابل توجهی بر استحکام و انعطاف پذیری مفصل آرنج شما تأثیر بگذارد.

برای آشنایی بیشتر از انواع شکستگی آرنج، روش های تشخیصی و درمان آن، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید:

علائم شکستگی استخوان آرنج

علائم شکستگی استخوان آرنج
علائم شکستگی استخوان آرنج

معمولا شکستگی استخوان آرنج با درد شدید و ناگهانی و همینطور تغییر شکل آرنج همراه است اما با این حال ممکن است شکستگی هایی در این ناحیه رخ هد که علائم کمتر و ضعیف تری را از خود نشان دهد. علائم شایعی که می‌توان برای شکستگی آرنج در نظر گرفت عبارتند از:

  • سفتی آرنج
  • تورم در پشت آرنج
  • کبودی در اطراف آرنج یا بازو
  • احساس درد هنگام چرخش ساعد
  • احساس بیرون زدگی آرنج از مفصل
  • بی حسی یا ضعف در دست یا انگشتان

انواع شکستگی استخوان آرنج

سه نوع اصلی برای شکستگی استخوان آرنج وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

شکستگی های دیستال بازو (Distal humerus fractures)

آرنج توسط استخوان بازو به شانه متصل می‌شود. این نوع شکستگی به ندرت رخ می‌دهد و در صورت ضربه شدید یا افتادن بر روی آرنج خم شده می‌شکند.

بیشتر بخوانید!  شکستگی زانو

شکستگی سر رادیال (Radial head fractures)

سر رادیال به استخوان بازو (استخوان بالای بازو) متصل می‌شود. این نوع از شکستگی آرنج، معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که شخص با دستهایش به زمین بیوفتد. در نتیجه با افزایش فشار استخوان سر شعاعی به داخل استخوان بازو باعث شکستگی آن می‌شود.

شکستگی اولکرانون (Olecranon fractures)

نوک استخوان آرنج شما (اولکرانون) که قسمتی از استخوان اولنا است (یکی از دو استخوانی که ناحیه ساعد را تشکیل می‌دهد)، توسط ماهیچه محافظت نشده و به همین دلیل در برابر شکستگی مقاومت کمتری از خود نشان می‌دهد.

انواع شکستگی های سر استخوان رادیال

انواع شکستگی های سر استخوان رادیال
انواع شکستگی های سر استخوان رادیال

نوع 1

در این حالت شکستگی هایی در آرنج به وجود می‌آید که استخوان اصلا جا به جا نشده یا همراه با کمترین میزان جا به جایی (یعنی کمتر از 2 میلی متر) صورت گرفته است.

نوع 2

در این نوع از شکستگی آرنج، استخوان ها تا حدی جا به جا شده اند. (بیشتر از 2 میلی متر)

نوع 3

در این حالت، شکستگی هایی رخ می‌دهد که استخوان آرنج خرد شده و به چند قسمت تقسیم می‌شود.

علت شکستگی استخوان آرنج

به گفته سایت معتبر my.clevelandclinic.org:

A fractured elbow may be the result of trauma, such as an accident or sports injury. This type of fracture also occurs when a person tries to break a fall on an outstretched arm.

شکستگی استخوان آرنج ممکن است به دلیل ضربه شدیدی که در اثر تصادف یا آسیب ورزشی رخ داده، ایجاد شود. همچنین این نوع شکستگی زمانی اتفاق می‌افتد که فرد سعی بر این دارد که بر روی بازوی خود بر زمین بیفتد.

تشخیص شکستگی استخوان آرنج

پزشک متخصص بعد از معاینات بصری، ممکن است چندین آزمایش تشخیصی را برای شما تجویز کند. در ادامه به برخی از رایج ترین تست های تشخیصی می‌پردازیم:

بیشتر بخوانید!  درمان درد مفاصل آرنج

معاینه فیزیکی: پزشک دامنه حرکتی آرنج شما را بررسی می‌کند و در مورد علائم به وجود آمده در آرنجتان سوالات مرتبط و لازم را می‌پرسد.

اشعه ایکس: یکی از رایج ترین ابزارهای تشخیصی برای شکستگی آرنج، تصویر برداری با اشعه ایکس است. رادیولوژیست با تاباندن اشعه ایکس به ناحیه مورد نظر می‌تواند تصاویر خوبی را از استخوان ها و مفاصل به دست بیاورد. این تصویر به دست آمده می‌توانند در شناسایی محل و شدت شکستگی به پزشک کمک کند.

سی تی اسکن: اگر تصویر برداری با اشعه ایکس نتواند جزئیات کافی را به پزشک نشان دهد، ممکن است برای تشخیص دقیق تر به انجام آزمایش سی تی اسکن نیاز باشد. سی تی اسکن این امکان را به پزشک می‌دهد تا تصاویر دقیق تری را از استخوان ها و بافت های نرم اطراف مفصل آرنج به دست بیاورد.

MRI: در صورتی که سایر آزمایشات اطلاعات کافی را به پزشک ارائه ندهد ممکن است انجام آزمایش ام آر آی را به بیمار توصیه کند. در این آزمایش با استفاده از امواج قوی مغناطیسی تصاویری دقیق از استخوان و بافت نرم مفصل آرنج گرفته می‌شود.

در صورتی که به شکستگی آرنج مشکوک هستید و از علائم ناراحت کننده آن را رنج می‌برید، توصیه می‌شود هر چه سریع تر به یک متخصص ارتوپد خوب از جمله دکتر مهدی درزی مراجعه کنید. تشخیص به موقع و درمان مناسب شکستگی آرنج به شما این اطمینان را می‌دهد تا مراحل بهبود به خوبی و به طور موفقیت آمیزی طی شود.

روش درمانی شکستگی استخوان آرنج

روش درمانی شکستگی استخوان آرنج
روش درمانی شکستگی استخوان آرنج

متخصص ارتوپد با در نظر گرفتن شدت و میزان آسیب وارد شده به استخوان آرنج شما، روش های درمانی متناسب را آغاز می‌کند. دو رویکرد اصلی برای درمان شکستگی آرنج وجود دارد که عبارتند از: درمان های غیر جراحی و درمان های جراحی

بیشتر بخوانید!  شکستگی استخوان کودک

درمان های غیر جراحی

در صورتی که استخوان آرنج با وجود شکستگی، در جای خود باقی مانده باشد و هیچ جا به جایی در استخوان رخ ندهد، درمان های غیر جراحی مانند گچ گیری، بستن آتل یا اسپلینت کاربرد دارد.

درمان های جراحی

گاهی اوقات ممکن است ضربه وارد شده به استخوان آرنج آنقدر شدید باشد که استخوان خرد یا دچار جا به جایی شود. در این شرایط افراد برای اصلاح و بازسازی استخوان جا به جا شده نیاز به درمان های جراحی دارند . اینگونه از روش های جراحی با استفاده از پین، پلاک و یا پیچ صورت می‌گیرد.

انواع جراحی آرنج

برخی ازرایج ترین روشهای اعمال جراحی آرنج عبارتند از:

آرتروسکوپی: ازروشهای کم تهاجمی دردسته جراحی ارتوپدی میباشد.ازمزایا این روش استفاده ازابزارهای کوچک وحداقل میزان برش توسط جراح میباشد. روش آرتروسکوپی را می توان برای بسیاری از شرایط مختلف مانند ترمیم آسیب تاندون، شل کردن کپسول مفصل وبرداشتن قطعات استخوانی استفاده کرد.

سینووکتومی: سینوویوم موجود درآرنج موجب نرم تر شدن حرکت مفصل میشود. بیماری آرتریت باعثت التهاب سینوویوم موجود در آرنج میشودکه در نتیجه آن غضروف فرسوده شده و دامنه حرکتی بازو را کاهش میدهد. با استفاده از روش سینووکتومی سینوویوم ملتهب برداشته میشود. و ازرسیدن آسیب بیشتر به سایر قسمت های آرنج جلوگیری میشود.

تعویض کامل مفصل آرنج

بیماری آرتریت و یا آسیب های تروماتیک باعث آسیب به استخوان ها، غضروف ها یا بافت های نرم آرنج شما میشود.در برخی موارد، تنها راه برای استفاده مجدد ازآرنج تعویض مفصل با مفصل مصنوعی است. البته جراحی تعویض آرنج همیشه کل آرنج را درگیر نمی کند. در برخی از افراد، پزشکان تنها بخشی از مفصل مانند سر رادیال (سر دستگیره‌ای استخوان رادیوس در محل برخورد با آرنج) را جایگزین می‌کنند.

آیا این مطلب برای شما کاربردی بود؟

برای رأی دهی روی ستاره‌ها کلیک کنید.

میانگین رضایت کاربران: 3.8 / 5. تعداد رای ها: 10

هیچ رأی ثبت نشده... اولین نفر باشید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما