آرتروز زانو چیست + راه های درمان

ارتروز زانو چیست؟

مقالات اخیر

4.3
(6)

آرتروز زانو و بهترین روش برای درمان آن

یکی از بیماری‌های شایع در مفصل زانو که امروزه بسیاری از مردان و زنان جوان و مسن را به خود درگیر کرده است، آرتروز زانو می‌باشد که درد استخوانی و تحلیل رفتن مفاصل و غضروف های زانو را به همراه دارد.

عارضه مفصلی آرتروز زانو می‌تواند با علائمی همچون خشکی مفصل و ضعف عضلات اطراف مفصل همراه باشد و برای درمان آن بهتر است تا مواردی همچون کنترل وزن و رعایت رژیم غذایی، ورزش برای آرتروز زانو رعایت شود و در صورت حاد شدن به کمک روش های تهاجمی یا همان جراحی آرتروز زانو درمان گردد.

در ادامه مقاله همراه ما باشید تا بیشتر با آرتروز زانو و بهترین روش درمان موثر ساییدگی غضروف زانو آشنا شویم.

مشاهده ویدئو توضیحات دکتر درباره آرتروز زانو

آرتروز زانو چیست؟

آرتروز زانو (Knee Arthritis) یا ساییدگی غضروف در مفصل زانو زمانی اتفاق می‌افتد که در اثر عوامل مختلفی غضروف مفصل زانو تحلیل برود و سبب شود تا استخوان‌های مفصل زانو به یکدیگر ساییده شوند و در اثر اصطکاک به وجود آمده، زانو آسیب ببیند یا سفت و متورم شود.

آرتروز زانو با افزایش سن در میان زنان و مردان شیوع پیدا کرده و از قدیم گفته‌اند که پیشگیری بهتر از درمان است. پس توصیه می‌شود تا پیش از ابتلا به آرتروز شدید زانو، اقدامات لازم جهت پیشگیری از آن را در پیش بگیرید. اما اگر بنا به هر دلیلی آرتروز زانو به سراغتان آمد، لازم است تا به بهترین دکتر آرتروز زانو در تهران و سایر شهرهای ایران مراجعه کنید و تمهیدات پزشکی لازم را در پیش بگیرید.

“Arthritis of the knee joint is a serious, painful disease that gets worse with age. Osteoarthritis is the most common type, and you can get it in one or both knees”

“آرتروز مفصل زانو وضعیتی پزشکی است که بیمار درد و ناراحتی زیادی را تجربه می‌کند و با افزایش سن این علائم رو به وخامت می‌رود. استئوآرتریت شایع ترین نوع آرتروز است که می‌تواند یک و یا هر دو مفصل زانو را به خود درگیر کند.”

منبع: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21978-arthritis-of-the-knee

میزان شیوع آرتروز زانو چقدر است؟

آرتروز زانو بیماری شایعی می‌باشد که حدود 46 درصد مردم در طول زندگی‌شان آن را تجربه می‌کنند. بیشتر مردم این شرایط پزشکی را در بعد از سن ۴۰ سالگی تجربه می‌کنند که دلایل مختلفی از جمله ژنتیک و یا آسیب‌های زانو در بروز آن نقش بسیار موثری دارند.

بیشتر بخوانید!  شکستگی زانو

“تکنولوژی نوین و موثر درمان آرتروز زانو  تزریق ژل و پی آر پی می‌باشد که برای انجام آن کافی است تا تنها به بهترین متخصص ارتوپد و کلینیک های تخصصی مراجعه کنید و اقدامات لازم برای درمان را در پیش بگیرید.”

زنان بیشتر از مردان به آرتروز زانو مبتلا می‌شوند!

آرتروز حاد زانو در زنان بسیار بیشتر از مردان دیده می‌شود که دلایل زیر در بروز آن‌ها بسیار موثر می‌باشند:

 • اضافه وزن
 • تغییرات هورمونی
 • تفاوت در ساختار فیزیکی و اسکلتی میان مردان و زنان

جهت معاینه علائم آرتروز زانو در زنان می‌توانید با شماره های قرار گرفته در سایت تماس بگیرید.

علائم و نشانه های آرتروز زانو

علائم و نشانه های آرتروز زانو
علائم و نشانه های آرتروز زانو

درد مهم ترین و شاید رایج ترین علامتی است که مبتلایان به آرتروز زانو و مراجعان به مطب دکتر ارتوپد از آن شکایت می‌کنند. با ساییده شدن استخوان های زانو بدون وجود هیچ بافت محافظتی، به مرور زمان درد و ناراحتی و سختی در حرکت را برای مبتلایان به آرتروز زانو به همراه خواهد داشت.

از دیگر علائم آرتروز زانو در زنان و در مردان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تورم و التهاب در زانو
 • لرزش زانو و عدم ثبات زانو حین حرکت
 • کاهش توانایی حرکتی و محدود شدن دامنه حرکتی
 • شنیدن صدای ساییدگی استخوان‌های زانو یا تق تق همراه با درد
 • سفت شدن و خشکی زانو به خصوص حین بلند شدن بعد از مدت طولانی

برای درمان زودهنگام آرتروز زانو توسط بهترین دکتر آرتروز زانو در تهران با ما تماس بگیرید.

علت بروز آرتروز و ساییدگی مفصل زانو

تحلیل رفتن غضروف زانو با  افزایش سن و یا آسیب‌هایی که به مفصل زانو وارد می‌شوند، در بروز آرتروز زانو موثر هستند. در واقع غضروف مانند ضربه گیری در برابر فشارهای و آسیب های وارد شده عمل می‌کند و حفظ سلامت استخوان‌های زانوی شما را تامین می‌کند. با این حال دلایل زیادی در بروز آرتروز زانو موثر هستند که عبارتند از:

وراثت

وراثت می‌تواند نقش موثری در افزایش آسیب های لیگامان و رباط های زانو و حتی تحلیل رفتن غضروف ها داشته باشد که همگی عاملی برای ابتلا به آرتروز زانو می‌باشند.

جنسیت

یا توجه به اینکه جامعه آماری زنان مبتلا به آرتروز زانو بیشتر از مردان است، جنسیت نیز می‌تواند در بروز آرتروز زانو ایفای نقش کند.

بیماری‌های زمینه‌ای

برخی از بیماری‌ها مانند آرتریت روماتوئید (RA) و یا اختلالات متابولیکی در بروز آرتروز زانو موثر هستند.

اضافه وزن و چاقی

اگر شاخص توده بدنی بیش از 30 باشد به مرور زمان فشاری که زانوها باید تحمل کنند افزایش یافته و منجر به تحلیل غضروف و ایجاد ورم مفصلی می‌گردد.

بیشتر بخوانید!  شکستگی آرنج

ضربه های شدید و یا تحرک بیش از اندازه زانو

آسیب های قدیمی، ورزش و یا شغل‌های پر تحرک که مفاصل زانو را به خود درگیر می‌کنند، در بروز آرتروز زانو موثرند..

چطور آرتروز زانو را تشخیص دهیم؟

اگر با درد و خشکی مفصل حین راه رفتن و یا حتی بلند شدن بعد از مدت طولانی نشستن مواجه شدید، بهتر است تا در اولین فرصت به بهترین متخصص ارتوپد مراجعه کنید تا از ابتدا آرتروز زانوی شما را تشخیص داده و سپس از پیشرفت آن جلوگیری کنند. نحوه تشخیص و کسب اطمینان از ابتلا به آرتروز زانو به شرح زیر است:

معاینه فیزیکی:

وضعیت کلی زانو و علائمی همچون قرمزی و تورم توسط دکتر فوق تخصص ارتوپد بررسی شده و از بیمار پرسیده می‌شود که آیا نشانه هایی مانند صدای تق تق زانو یا عدم ثبات مفصل را تجربه کرده است یا خیر.

جهت مشاوره و درمان آرتروز زانو همین حالا با ما تماس بگیرید.

عکسبرداری

اگر در معاینه فیزیکی نتوان به درستی آرتروز زانو را تشخیص داد، ارتوپدیست عکسبرداری های اشعه ایکس و ام آر آی (MRI) را تجویز خواهد کرد. با اینکه از عکسبرداری کمتر استفاده می‌شود اما آن را جهت کسب اطمینان از آسیب تاندون و لیگامنت ها تجویز می‌کنند.

راه هایی برای درمان آرتروز مفصل زانو

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که “درمان آرتروز زانو چیست و آیا می‌توان آرتروز زانو را در خانه درمان کرد؟” در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که برای درمان آرتروز زانو در خانه راه هایی وجود دارد که به میزان شدت و پیشرفت این عارضه برمی‌گردد. روش های خانگی و سنتی درمان آرتروز زانو در مراحل اولیه بیماری پاسخگو بوده و در مراحل شدیدتر که آرتروز حاد شده باشد، نیاز به درمان تهاجمی با جراحی و یا درمان با روش های غیر تهاجمی می‌باشد.

درمان غیر تهاجمی و خانگی برای رفع درد و ناراحتی آرتروز زانو:

درمان غیر تهاجمی و خانگی برای رفع درد و ناراحتی آرتروز زانو:
درمان غیر تهاجمی و خانگی برای رفع درد و ناراحتی آرتروز زانو:

مصرف داروهای تجویز شده توسط دکتر ارتوپد

برای تسکین درد آرتروز زانو، پزشک فوق تخصص ارتوپد داروهای کاهنده درد را تجویز می‌کند که مصرف آن‌ها در زمان مقرر به بهبود ناراحتی این عارضه کمک می‌کند. همچنین ممکن است برخی داروهای غضروف ساز را تجویز کند و در کنار آن ورزش‌های تقویتی برای عضلات زانو را به شما توصیه کند. برخی از مسکن هایی که برای رفع درد آرتروز زانو عبارتند از:

 • استامینوفن
 • ناپروکسن
 • ژلوفن

درمان آرتروز زانو با ورزش

درمان‌های متعددی برای رفع آرتروز زانو در خانه وجود دارد که موثرترین آن‌ها ورزش کردن و انجام دادن حرکات اصلاحی زانو می‌باشد. هرچه عضلات اطراف مفاصل زانو قوی تر باشد، احتمال پیشرفت و یا حتی بروز آرتروز زانو کاهش یافته و سلامتی‌تان تامین می‌گردد. تمرینات زیر می‌توانند در تقویت عضلات اطراف مفصل زانو موثر باشند:

 • تمرینات کششی عضلات چهار سر ران
 • حرکات کششی یوگا
 • دوچرخه سواری
 • شنا
بیشتر بخوانید!  درمان درد مفاصل آرنج

رعایت رژیم غذایی و کاهش وزن

وزن اضافی فشار بیش از اندازه بر مفاصل لگن، زانو و مچ پا را متحمل می‌کند که این فشار به مرور زمان موجب ایجاد اصطکاک و سایش غضروف‌ها می‌گردد و موجب تخریب تدریجی مفاصل خواهد شد.

درمان آرتروز زانو در خانه با داشتن رژیم غذایی سالمی با مصرف میوه و سبزیجات، کاهش مصرف غذاهای چرب و فست فود امکان پذیر می‌باشد.

درمان آرتروز زانو با تزریق ژل

یکی از بهترین و جدیدترین روش‌های درمان آرتروز زانو تزریق ژل می‌باشد که موجب تقویت مفاصل تحلیل رفته زانو شده و درد آرتروز را از بین می‌برد. در تزریق ژل، اسید هیالورونیک به داخل مفصل زانو تزریق می‌گردد که موجب بهبود دامنه حرکتی زانو در بیماران شده و کاهش التهاب مفصل خواهد شد.

تزریق پی آر پی برای درمان آرتروز زانو

یکی از روش های موثر برای ترمیم غضروف و لیگامنت‌های آسیب دیده، تزریق پی آر پی یا همان پلاکت های خون غلیظ شده می‌باشد. در روش پی آر پی (Platelet rich plasma) از خون بیمار استفاده می‌کند و سرمی حاوی پلاکت های خون را به محل مفصل آسیب دیده در زانو تزریق می‌شود.

جراحی مفصل زانو

در صورتی که هیچ یک از درمان‌های توصیه شده برای بهبود آرتروز زانو موثر نبود و وضعیت بیماری وخیم‌تر شد، چاره‌ای جز جراحی و تعویض مفاصل زانو باقی نخواهد ماند. از روش های جراحی مفصل زانو می‌توان به جراحی استئوتومی اشاره کرد:

جراحی استئوتومی (Knee Osteotomy Surgery):

استئوتومی روشی درمانی است که به رفع ناهنجاری‌های ساختاری زانو از جمله جراحی پای پرانتزی می‌پردازد. این روش جراحی تهاجمی بوده و دکتر ارتوپد با وسیله مخصوصی زانو را برش می‌دهد. سپس تغییراتی را در ساختار استخوان درشت نی زانو بوجود آورده و مفصل را در جای صحیح خود قرار می‌دهد.

جراحی تعویض مفصل زانو

آخرین راه برای درمان قطعی آرتروز زانو جراحی و تعویض مفصل زانو می‌باشد که با نام آرتروپلاستی نیز از آن یاد می‌‌شود. این روش درمانی ریسک بسیار بالایی دارد و غالبا زمانی اتفاق می‌افتد که شدت درد آرتروز زانو غیر قابل تحمل شده و بیمار نتواند مفصل زانوی خود را حرکت دهد.

در طی روش تعویض مفصل قسمت های آسیب دیده غضروف به کلی برداشته شده و مفصلی مصنوعی جایگزین آن می‌گردد که معمولا از جنس پلاستیک، فلز و یا پلیمر می‌باشد.

دکتر مهدی درزی بهترین پزشک ارتوپد برای درمان آرتروز زانو

دکتر مهدی درزی پزشک فوق تخصص ارتوپد می‌باشد که تحصیلات پزشکی عمومی خود را از سال های 81 تا 88 و پس از آن دوره فوق تخصص جراحی خود را در سال های 91 تا 95 در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به پایان رسانده است.

کار تیمی و دنبال کردن علم روز دنیا از اصول کاری دکتر مهدی درزی می‌باشد که ایشان را تبدیل به یکی از بهترین پزشکان ارتوپد در غرب تهران کرده است.

ایشان خدمات بسیاری را از جمله جراحی اختلالات و شکستگی‌ها اندام به خصوص آرنج را در مطب خود و بیمارستان‌های تریتا، عرفان، نیایش و نیکان شرق ارائه می‌دهند. سایر خدمات درمانی که توسط پزشک ارتوپد، دکتر مهدی درزی در بیمارستان ارائه می‌شود عبارتند از:

 • درمان شکستگی‌های اندام به خصوص آرنج
 • جراحی غیر تهاجمی آرتروسکوپی زانو
 • تعویض مفصل شکسته لگن
 • درمان شکستگی های اطفال

جهت تعیین وقت برای درمان و بهبود شکستگی‌های اندام، می‌توانید همین حالا با مطب دکتر درزی تماس بگیرید.

آیا این مطلب برای شما کاربردی بود؟

برای رأی دهی روی ستاره‌ها کلیک کنید.

میانگین رضایت کاربران: 4.3 / 5. تعداد رای ها: 6

هیچ رأی ثبت نشده... اولین نفر باشید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما